Legenda o Veroniki Desinićkoj – nematerijalno kulturno dobro
Izložbom Legenda o Veroniki Desinićkoj – nematerijalno kulturno dobro, obilježena je 10. godišnjica od upisa usmene predaje o Veroniki Desinićkoj u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske na listu zaštićenih kulturnih dobara.
Izložba donosi povijesni kontekst na kojem se dijelom temelji usmena predaja o Veroniki i Fridriku Celjskom, ali i prikaz brojnih radova i umjetničkih djela koja su nastala pod utjecajem te ljubavne priče u razdoblju od 15. do 21. stoljeća.
Fridrik II. Celjski, izgradnjom i oslikavanjem kapele svetog Ivana u Ivaniću Miljanskom (sredina 15. stoljeća), ostavio nam je u nasljeđe tzv. pittura infamante, zidne slike kojima je objavio koga smatra glavnim krivcem za smrt svoje žene Veronike.
Arheološki nalazi iz starih gradova Vrbovec i Krapina te iz Velikog Tabora govore nam o razdoblju kada je živjela Veronika Desinićka (15. stoljeće).
Da su se Fridrik i Veronika upoznali i sastajali u Velikom Taboru i u Krapini, prvi je napisao Ivan Kukuljević Sakcinski u publikaciji Ivana Standla: Fotografijske slike iz Hrvatske, Dalmacije i Slavonije (1870).
Dr. Luka Marjanović, redoviti profesor na Pravoslovnoj akademiji u Zagrebu, rektor i prorektor Sveučilišta u Zagrebu (1890 – 1891), prvi je autor koji spominje postojanje tradicije, odnosno da se pripovijeda da je Veronika bila živa zazidana u Velikom Taboru.
Gjuro Stjepan Deželić, u putopisnoj crtici Duh Veronike Desinićke, u Velikom je Taboru vidio sobu u kojoj je Veronika navodno bila zatočena i utopljena, a žena upravitelja dvorca pričala mu je o javljanju Veronikinog duha u dvorcu.
Prof. Gjuro Szabo spominje postojanje tradicije koja tvrdi da je Veronika Desinićka svršila život u odaji na drugom katu Velikog Tabora.
S ciljem očuvanja i zaštite tog nematerijalnog kulturnog dobra, u našem su muzeju u proteklih dvadeset godina realizirani brojni stručni i edukativni projekti koji su predstavljeni na izložbi: stručne publikacije, muzejsko-edukativne radionice, lutkarske predstave, likovni natječaji, međunarodni projekti, dokumentarni film te 3D video mapping.
Izložba donosi i neka nova tumačenja vezana uz Veronikin lik.