Legenda o Veroniki Desinićkoj – nematerijalno kulturno dobro

Izložbom Legenda o Veroniki Desinićkoj – nematerijalno kulturno dobro, obilježena je 10. godišnjica  od upisa usmene predaje o Veroniki Desinićkoj u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske na listu zaštićenih kulturnih dobara.

Izložba donosi povijesni kontekst na kojem se dijelom temelji usmena predaja o Veroniki i Fridriku Celjskom, ali i prikaz brojnih radova i umjetničkih djela koja su nastala pod utjecajem te ljubavne priče u razdoblju od 15. do 21. stoljeća.

preberi več

Čuvari etnografske baštine u Velikom Taboru

Izložbom „Čuvari etnografske baštine u Velikom Taboru“ predstavljena je Etnografska zbirka Dvora Veliki Tabor u kojoj se nalaze predmeti tradicijskog seoskog domaćinstva te seoskog gospodarstva s područja Hrvatskog zagorja, osobito iz desinićkog i pregradskog kraja. Zbirka trenutno broji 512 inventariziranih predmeta, a na izložbi je predstavljen izbor od 133 eksponata koji su nastali krajem 19. i tijekom 20. stoljeća. Najveći dio zbirke sačinjavaju lončarski proizvodi, kućni inventar te predmeti tradicijskog gospodarstva. Keramički predmeti zastupljeni u zbirci izrađeni su na nožnom lončarskom kolu karakterističnom za panonsko područje.

preberi več

Obitelj KAVANAGH-BALLYANE iz Malog Tabora

Ovom izložbom predstavljamo javnosti obitelj baruna Kavanagh – Ballyane, vlasnike dvorca Mali Tabor iz Huma na Sutli. Ova obitelj potječe iz Irske. U svojem rodoslovlju dokazuju rodbinsku povezanost s engleskom kraljicom Marijom Stewart. U posjed vlastelinstva i dvorca Mali Tabor došli su nasljeđivanjem po ženskoj liniji. Simon Henry Kavanagh (1784. – 1830.) oženio se Leopoldinom Moscon, unukom Ane Rattkay. Tako je polovina ovog posjeda došla u vlasništvo obitelji Kavanagh.

preberi več

Veliki Tabor v svetlobi odkritij

Ta razstava je bila odprta ob otvoritvi Dvora Veliki Tabor leta 2007 po restavriranju in obnovi poznogotskega palasa. Na razstavi Veliki Tabor v svetlobi odkritij so predstavljene raziskave in dela na

preberi več