VELIKI TABOR UOČI I ZA VRIJEME DRUGOGA SVJETSKOG RATA

Izložbom „Veliki Tabor uoči i za vrijeme Drugoga svjetskog rata“ javnosti se predstavlja povijest dvorca, njegova namjena i korisnici od 1938. do 1945. godine. Dakle, prezentira se razdoblje kada su Velikim Taborom upravljale časne sestre Družbe Kćeri Milosrđa Trećeg reda sv. Franje iz Blata na Korčuli. U dvorac su se doselile u kolovozu 1938. i u njemu su živjele do studenoga 1945. godine. Nakon njihova dolaska, Veliki Tabor počinju koristiti ferijalne kolonije, a časne su sestre skrbile o djeci koja su dolazila na jednomjesečni ili dvomjesečni boravak. U vrijeme Drugoga svjetskog rata, u dvorcu je bio smješten državni dječji dom, a časne su se sestre brinule o ratnoj siročadi. Odlukom Ministarstva prosvjete NDH u Velikom je Taboru u kolovozu 1944. godine otvorena i osnovna škola s četiri razreda, pod upravom škole u Desiniću. Dvorac istovremeno postaje poprištem aktivnosti boraca Narodnooslobodilačkog rata. Partizani su se kretali i djelovali u njegovoj neposrednoj blizini, a često su koristili i unutrašnjost Velikog Tabora. Ovdje je 2. studenoga 1943. osnovana  Desinićka partizanska četa, a iz svjedočanstava sudionika događanja znade se da su partizani odlazili u Veliki Tabor kako bi se odmorili i oporavili od bitaka. Koliko je poznato, partizani su također koristili dvorac za tajne sastanke te čuvanje vojnih zaliha. Kada su u prvoj polovici 1944. čvrsto držali Desinić u svojim rukama, na sebe su preuzeli brigu o ratnoj siročadi i časnim sestrama.

Na izložbi se može razgledati 40 eksponata. Izložene su razglednice, fotografije, časopisi, knjige, oružje, vojna i medicinska oprema, spomen-ploča kao i drugi predmeti (poput dječje cipelice) koji svjedoče o životu u Velikom Taboru u tome razdoblju.

Na ovoj su izložbi također prezentirani rezultati istraživanja koje je autorica izložbe provela u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Na panoima na engleskom i hrvatskom jeziku te na videoprezentaciji prikazane su reprodukcije mnogobrojnih fotografija i dokumenata poput troškovnika i opisa radova koji su u tom razdoblju vršeni prilikom obnove Velikog Tabora.

Autorica izložbe je viša kustosica i voditeljica Dvora Veliki Tabor, povjesničarka Renata Dečman.

Izložba ostaje otvorena do 10. studenoga 2024. godine.