VERONIKA DESINIĆKA U STRIPU

Svečanom dodjelom nagrada prošle subote, 12. listopada 2019. godine, osnovnoškolcima koji su se pokazali najuspješnijima u crtanju stripa na temu Legende o Veroniki Desinićkoj zaokružen je, u ožujku ove godine raspisan, likovni natječaj Dvora Veliki Tabor.

Od 52 pristigla dječja rada iz 9 hrvatskih osnovnih škola stručno povjerenstvo, sastavljeno od pet osoba koje u Muzejima Hrvatskog zagorja – Dvoru Veliki Tabor rade s djecom, izabralo je 5 stripova istaknutih po kriterijima originalnosti i autentičnosti dječjeg rada. To su:

Martin Šagud, 2.b, OŠ Matije Gupca, Gornja Stubica

Andrea Žnidarec, 3.b, OŠ Josipa Broza, Kumrovec

Toni Horvat, 3.a, OŠ Josipa Broza, Kumrovec

Leonardo Kamenečki, Radoboj 49b, Radoboj

Lana Janković, OŠ Kuršanec, Čakovec

Prema riječima predsjednice povjerenstva, muzejske pedagoginje, mag. Kristine Pavlović, sve nagrade su jednakog ranga. Učenici koji su slali radove u prošloj školskoj godini sada idu u razred više nego što je navedeno u popisu nagrađenih. Povjerenstvo je nastojalo uvažiti dob djeteta koje je crtalo strip o Veroniki, njegovu spretnost u prenošenju emocije, tehniku kojom se dijete poslužilo i način na koji je, uopće, doživjelo sadržaj Legende. Također, uspoređujući radove poslane iz istog razreda ili škole, članovi povjerenstva lako su mogli uvidjeti kako je kod ponekih razreda utjecaj učiteljice na dječji izraz bio prejak, pa je sugestija za ubuduće da se djeci daju smjernice za rad, no zadatak bi trebali oblikovati i završiti posve samostalno.

Usmena predaja o Veroniki Desinićkoj je 2014. godine registrirana kao nematerijalno kulturno dobro - Rješenjem Ministarstva kulture upisana je u Registar nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske. U Dvoru Veliki Tabor suradnja sa hrvatskim škola odvija se i na razini godišnjih natječaja na kojima djeca dobivaju zadatke Legendu interpretirati raznim likovnim ili literarnim tehnikama i izrazima. Ove je godine uvjet natječaja bio da likovni radovi budu  napravljeni u formi stripa (minimalno dva crteža odnosno kadra koja su mogla, ali i nisu morala, biti dopunjena tekstom). Stripovi su mogli biti izvedeni u bilo kojoj crtačkoj ili slikarskoj tehnici, na formatu papira A3 ili A4.

Radove svojih učenika poslale su osnovne škole iz Gornje Stubice, Oriovca (Slavonskog Kobaša), Oroslavja, Nove Rače (Bulinca), Krapine, Kumrovca, Ljubešćice, Šibenika, te iz Čakovca (Kuršanec).

Svečanosti dodjele nagrada bila su nazočna tri laureata (Andrea, Martin i Toni), njihovi roditelji i  učiteljice Anita Razum iz G. Stubice i Mirjana Štvanek iz Kumrovca, a iz Dvora Veliki Tabor čestitke upućuju svim učenicima, sudionicima natječaja i njihovim učiteljicama – Idi Domišljanović (Kuršanec), Vlatki Družinec (Kumrovec), Anici Ćuk (Oroslavje), Snježani Mikac (Bulinac), Julijani Kolundžić (Nova Rača), Božici Šantek (Ljubešćica) i Heleni Šarić (Šibenik).